skip to Main Content
Zakłady Mechaniczno - Kuźnicze WOSTAL Sp. z o.o.

25 lecie ZMK WOSTAL Sp. z o.o.

Mamy przyjemność poinformować, iż dnia 19 maja 2017 r. nasza firma obchodziła jubileusz 25 lecia działalności. Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć w Wolbromiu Klientów oraz osoby bezpośrednio związane z działalnością Spółki w jej 25 letniej historii. Spotkanie uświetniło wręczenie statuetek dla Klientów oraz Rady Nadzorczej Firmy, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.

Wszystkim Gościom pragniemy serdecznie podziękować za przybycie oraz życzenia składane na ręce Zarządu.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia oraz zapoznania się z artykułem opublikowanym w internetowym wydaniu „Wieści Wolbromskich”, który zamieszczamy poniżej.

25 lat działalności, 80 lat tradycji

Najnowsza historia ZM-K „Wostal” ma 25 lat, ale początki działalności fabryki przy ul. Słonecznej sięgają roku 1938, kiedy to wolbromski przedsiębiorca Abraham Landau założył spółkę „Żelazo-Chrom”. Produkowała ona m.in. części zapasowe do rowerów, drobne maszyny rolnicze oraz „wyroby żelazne i metalowe tłoczone”. W ciągu 80 lat fabryka przeżywała przeróżne zawirowania, by wreszcie, w grudniu 1991 roku, przybrać formę spółki pracowniczej, która na dobre rozpoczęła swą działalność w lutym następnego roku i z powodzeniem funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Obecnie jest jednym z wiodących producentów wyrobów i dostawcą usług dla przemysłu maszynowego, górniczego, hutniczego, chemicznego, cementowego, a także dla budownictwa i rolnictwa. „Wostal” specjalizuje się w produkcji odkuwek matrycowych, zawiesi, odciągów oraz szyn do transportu kolejkami podwieszanymi dla górnictwa węglowego. Wytwarza ponadto komponenty urządzeń górniczych: zamki, szybkozłącza, zgrzebła i inne. Oferta obejmuje również konstrukcje maszynowe i budowlane oraz kompletne urządzenia dla przedsiębiorstw przemysłu chemicznego i hutniczego. Firma dynamicznie się rozwija, zwiększa potencjał produkcyjny, zdobywa nowych odbiorców. Z zadowoleniem informował o tym na jubileuszowej uroczystości 19 maja w Domu Kultury prezes zarządu Janusz Kamiński.
W roku 2014 Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom SA zakupiła ponad 60 procent udziałów „Wostalu”, włączając zakład do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą także: „DAMEL” SA i SAG Sp. z o.o. – spółki pracujące głównie dla specyficznej branży wydobywczo – transportowej. W tym też roku kierownictwo zakładu objął Janusz Kamiński – doświadczony menadżer, który zdołał unowocześnić zakład i rozszerzyć jego działalność. Jak sam mówił: -„Z perspektywy trzech minionych lat można powiedzieć, że założone cele udało się zrealizować. „Wostal” nabrał energii, rozwinął działalność, zwiększa obroty, wypracowuje zyski. Najlepszym dowodem jest wzrost produkcji na eksport, z 10-12 procent w roku 2014, do około 40 obecnie. Osiągnięcia eksportowe są ważnym sprawdzianem pozycji naszej firmy na rynku globalnym. Zaświadczają bowiem, że nasze produkty są dobre jakościowo, nowoczesne i konkurencyjne.”
W bieżącym roku Zakłady Mechaniczno – Kuźnicze „Wostal” Sp. z o.o otrzymały prestiżową nagrodę Piramidy Wiedzy, Fachowości i Przyjaźni „Ślonsko Hołda – Charlotte” nadaną przez Izbę Przemysłowo – Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, a także „Gazelę Biznesu”, co wprowadziło je do grona prestiżowych firm województwa małopolskiego uhonorowanych specjalnymi wyróżnieniami.

-„Tak bogata historia nie byłaby możliwa bez udziału ludzi, którzy pracowali kiedyś i pracują dzisiaj, za co należy im się ogromne podziękowanie. Ale ta historia, to także współpraca pomiędzy „Wostalem”, a wieloma firmami – zarówno dostawcami, jak i odbiorcami, także instytucjami i organizacjami” – mówił wiceprezes zarządu Sebastian Krężel. Z okazji jubileuszu wszystkie te podmioty odebrały okolicznościowe statuetki, rewanżując się gratulacjami, życzeniami, kwiatami oraz upominkami składanymi na ręce prezesów wolbromskiej firmy. W imieniu wyróżnionych, wszystkim parterom ZM-K „Wostal” dziękował przewodniczący Rady Nadzorczej Władysław Banyś. Przypomniał także zasługi osób, które w trudnych chwilach kierowały zakładem: Mariana Domagały, Mieczysława Ślęzaka, Janiny Kolano i Stanisława Borówki.
Burmistrz Adam Zielnik nie krył zadowolenia z rozwoju spółki, zwiększających się zysków, a także wynagrodzeń pracowników. Jak nieco humorystycznie zauważył – wpłynie to korzystnie także na wzrost wpływów z podatków do gminnej kasy. Gratulował jubileuszu, wszystkich dotychczasowych osiągnięć i życzył realizacji nakreślonych planów oraz wszystkim – dużo zdrowia.
Po uroczystym koktajlu, w części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, a jubileuszowe obchody zakończył bankiet na sali lustrzanej.

Back To Top